Whatsapp ve İletişim Hattı
+905353394337
+905353394337

Blog

Hatay, il olarak İskenderun İlçesi hariç, genelde yükseklere yerleşmiş bir şehir. Yerleşimlerin isminde çok sayıda dağ ismi (Yayladağ, Elmadağ, Samandağı vs.) olması, sahip olduğu yüksekliklerle alakalıdır. 18 yıllık Fransız hakimiyetinden sonra 1939 yılında Türkiye Cumhuriyeti sınırlarına dahil olmuş.
 
İl merkezi olan Antakya, denizden 22 km. içeride ve 80 m. yükseklikte bulunmaktadır. Tipik Akdeniz iklimi havası hakimdir.
 
Asi Nehri'nden, İzmir Caddesi'ne kadar olan bölüm, özellikle Kurtuluş Caddesi'nden dağın eteklerine kadar olan mahalleler ile Ulu Camii‘nin bulunduğu bölge, eski şehir olarak bilinmektedir. İki kişinin yan yana zor geçtiği sokaklar, ahşap çıkmalı evler, her dine mensup ev sahiplerinin inancını ifade eden kapı levhaları, Fransız etkisini saklamayan konaklar, tüm bu bunlara ek olarak serpiştirilmiş camiler, Ortodoks ve Katolik kiliseleri ile Yahudi havraları. Bu kadar dar bir alanda yıllarca kardeş kardeş, iç içe yaşanmış hikâyeler. Antakya adeta Açıkhava din ve tarih müzesi gibidir.
 
Kurtuluş Caddesi üzerinde olan Sarimiye Camii'ne geçtikten sonra, hemen arkasında kapısı olan Türk Katolik Kilisesi'nin bahçesine girilebilir. 
 
Saint Pierre Kilisesi merkeze çok yakın bir konumda bulunmaktadır. Hafif bir tepenin yamacında, tüm Asi Nehri ve şehir manzarasına hâkim bir konumda yerleşmiş St. Pierre Kilisesi. Burası dünyanın ilk kilisesidir. İlk Hristiyanlardan Barnabas'ın gelip, Tarsuslu Pavlos'u da getirerek, burada Hristiyanlığı yaydıkları ve bu inanışa sahip olanlara da “Hristiyan” denmesinin, yine ilk kez bu kilisede yapılan toplantılarda kararlaştırıldığı biliniyor.
 
Harbiye müthiş bir doğa yapısına sahip. Mitolojideki Daphne (Defne )hikâyesinin Harbiye'de geçtiğine inanılıyor. Apollon, Daphne adlı periye aşık oluyor, peri de başına bir iş gelmemesi için Apollon'dan kaçarak kendini kurtarabilmek için dua ediyor ve bir ağaca dönüşüyor. Gözyaşlarının şelaleleri oluşturduğuna, Apollon'un da aşkına ulaşamadığı için, başına bu sebeple defne dalı taktığına inanılıyor.

Ve Diğerleri

Nasıl rezervasyon yaptırabilirim?

0535 339 4337 nolu telefonu arayarak randevu yaptırabilirsiniz.

Tur Rehberliği

Yerli Ve Yabancı Tüm Müşterilerimize Rehberlik Yapmak Bizim İşimiz

OTANTİK MEKAN GEZİLERİ

Bölgemizdeki Tüm Otantik Mekanları Gezme İmkanı Sunuyoruz.

YÖRENİN TURİZM TANITIMI

Siz Müşterilemizi Yöremizin Tarihi Ve Turistik Mekanlarını Gezdirmekten Gurur Duyarız